Rosnąca inflacja i zwiększające się wraz z nią stopy procentowe czy też utrata pracy wiążą się z trudnościami w spłacie kredytu gotówkowego. Ten problem może dotknąć każdego z nas.
Brak spłaty jednej lub kilku rat z rzędu w terminie niesie ze sobą określone konsekwencje. To dlatego, zanim spóźnimy się z pierwszą spłatą raty, powinniśmy podjąć określone działania.
Brak spłaty kredytu gotówkowego w terminie – konsekwencje
Podstawową konsekwencją przy pierwszych problemach ze spłatą kredytu gotówkowego jest naliczenie przez bank odsetek karnych. Są one różne, w zależności od banku, który oferuje nam kredyt. Nie mogą jednak przekroczyć czterokrotności stopy lombardowej (po zmianie stóp procentowych w maju 2022 r. wynosiła ona 5,75%). Ponadto spłata kredytu gotówkowego z opóźnieniem odnotowywana jest w BIK-u (Biurze Informacji Kredytowej). Skutkuje to pogorszeniem naszej historii kredytowej. Jeśli w przyszłości będziemy chcieli zaciągnąć kolejny kredyt, nasz wniosek może zostać odrzucony.
Nieopłacanie rat kredytów w terminie wiąże się ponadto z wszczęciem postępowania windykacyjnego. Na samym początku otrzymujemy monity do zapłaty, przesyłane pocztą, SMS-em lub pocztą elektroniczną. W takiej sytuacji dochodzi wówczas także do kontaktu z nami pracownika banku, który prosi o wyjaśnienie braku spłaty raty w terminie oraz określenie terminu, w którym uiścimy naszą zaległość. Brak reakcji z naszej strony w określonym przez bank terminie może spowodować wypowiedzenie umowy kredytu. W takim przypadku pozostała do spłaty kwota zostanie postawiona w stan wymagalności. Nasza sprawa jest kierowana wówczas do komornika i sądu, a informacje o naszej nierzetelności w spłacie kredytów umieszczane są w rejestrach dłużników, takich jak m.in. BIG Infomonitor, KRD czy też ERIF.
Co możemy zrobić, gdy mamy trudność w spłacie kredytu gotówkowego?
Jeśli wiemy, że nasz harmonogram spłaty kredytu w terminie zostanie zaburzony, powinniśmy uregulować je choć w części. Będzie to potraktowane jako dobra wola z naszej strony, przez co możemy liczyć na przychylność ze strony banku. Bardzo ważne jest także to, by skontaktować się z bankiem, zanim spłata kredytu zostanie opóźniona. Może nam zostać zaproponowana wówczas restrukturyzacja długu przez konsolidację z innymi kredytami, które posiadamy (co pozwoli na obniżenie wysokości rat), przesunięcie spłaty kredytu o kilka miesięcy (tzw. wakacje kredytowe), a nawet wydłużenie czasu kredytowania.
Jak uniknąć problemów w spłacie nowych kredytów gotówkowych? Rozwiązaniem stałe oprocentowanie
Gdy dopiero rozważamy zaciągnięcie kredytu, powinniśmy się zastanowić nad wyborem oferty takiego banku, który zapewni nam jak najlepsze warunki przez cały okres kredytowania. Dzięki temu nie zostaniemy zaskoczeni rosnącymi zobowiązaniami z tego tytułu. W gronie takich banków znajduje się m.in. Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Dostępny w ofercie Mistrzowski kredyt gotówkowy pozwala na uzyskanie dodatkowych środków bez wychodzenia z domu, przy korzystnej w porównaniu z innymi bankami marży oraz stałym oprocentowaniu przy ilości rat od 3 do 36, w kwocie do 35.000 zł, gdy jesteśmy nowym klientem i 100.000 złotych, gdy korzystaliśmy już z oferty banku.
Dzięki stałemu oprocentowaniu nie musimy się martwić o inflację i związany z nią wzrost stóp procentowych. W razie problemów ze spłatą kredytu w przyszłości możemy liczyć ponadto na to, że Santander Consumer Bank zaproponuje nam kilka różnych rozwiązań, dzięki którym opłacimy nasze kolejne raty kredytu terminowo. O doskonałych warunkach Mistrzowskiego kredytu gotówkowego świadczy fakt, że skorzystało z niego już prawie 13,5 mln klientów z całej Polski.
Źródła:
https://direct.money.pl/artykuly/porady/co-sie-dzieje-w-sytuacji-kiedy-nie-bede-mogl-splacac-kredytu
Artykuł partnera portalu