Kiedy osoba chcąca kupić samochód nie ma wystarczająco dużo gotówki, może się poratować kredytem. Tylko jakim? Do wyboru jest popularny kredyt gotówkowy albo kredyt samochodowy, udzielany konkretnie właśnie na zakup auta. Która z tych opcji wychodzi taniej dla kierowcy?

Czym różni się kredyt samochodowy od gotówkowego?

W ramach kredytu gotówkowego bank pożycza klientowi pewną sumę pieniędzy na określony termin. Bank nie warunkuje, na co ów kredyt ma pójść – kredytobiorca może otrzymane tą drogę pieniądze wydać na cokolwiek, dla banku istotne jest jedynie to, aby raty były spłacane w terminie. Kredyt samochodowy bardziej przypomina kredyt hipoteczny – pożyczone pieniądze muszą być wydane na zakup pojazdu, choć nie musi to być koniecznie auto osobowe, a na przykład skutek, motocykl, kamper, przyczepa, quad.

Zakupiony dzięki kredytowi samochód może być nowy albo używany, nie ma też znaczenia jego marka czy model. Wysokość udzielanego kredytu zależy jak zawsze od zdolności kredytowej klienta, zatem nie da się w ten sposób sfinansować każdego zakupu – nie ma znaczenia, że ktoś chce kupić auto na przykład za 120 tysięcy złotych, bo jeśli bank oceni zdolność tylko na 60 tys. zł, to niezależnie od pierwotnych planów, klient nie otrzyma więcej.

Kiedy brakuje mniejszej kwoty, można ją zdobyć sprzedając stary samochód za pośrednictwem https://kupimyauto.com/, co pozwoli zaoszczędzić na czasie i szybko zdobyć niezbędną gotówkę. Można też spróbować zaciągnąć inną pożyczkę, ale przy niskiej zdolności kredytowej prawdopodobnie nie będzie to możliwe lub zostanie ona udzielona na wyjątkowo niekorzystnych dla klienta warunkach.

Ustanowienie zabezpieczenia

Kolejną bardzo istotną różnicą jest to, że przy kredycie samochodowym ustanawia się zabezpieczenie – jest nim właśnie nabywany pojazd. W dużym uproszczeniu to oznacza, że bank jest w pewnym sensie współwłaścicielem samochodu do czasu, aż kredytobiorca spłaci całą pożyczoną kwotę. Zabezpieczenie ustanawia się na wypadek, gdyby klient z jakichś powodów nie uregulował swojego zobowiązania wobec banku – po wszczęciu procesu windykacyjnego kredytodawca przejmuje niespłacony samochód i w ten sposób odzyskuje swoje środki.

Na szczęście nie dzieje się to w przypadku drobnego opóźnienia czy nieopłacenia jednej albo dwóch rat z kolei, bo bank zwykle woli negocjacje i po prostu odzyskanie gotówki, może więc zaproponować nowy harmonogram spłat lub kredyt zadłużeniowy. Niemniej opcja przejęcia samochodu za zadłużenie jest, więc lepiej nie zalegać ze spłacaniem rat i zbyt częstymi opóźnieniami.

Plusem ustanowionego zabezpieczenia są niższe ceny kredytu. Inaczej mówiąc, pod względem finansowym kredyt samochodowy często wychodzi taniej niż kredyt gotówkowy, w którym żadnych zabezpieczeń nie ma i bank rekompensuje sobie takie ryzyko wyższymi opłatami.

Czy rzeczywiście na kredyt można kupić każdy pojazd?

Kredyty samochodowe nie są wyłącznie na pojazdy nowe, prosto z salonu, nie znaczy to jednak, że nie ma zupełnie żadnych ograniczeń. Jeśli ktoś szuka bardzo taniego, używanego samochodu na przykład na https://kupimyauto.com/skup-aut-inowroclaw/, bank może nie zgodzić się na pożyczenie pieniędzy – w wielu placówkach wskazywana jest górna granica wieku pojazdu, np. 10 lat.

Może się też zdarzyć, że przy kredycie na używane auto bank naliczy wyższe oprocentowanie, ponieważ taki samochód kosztuje mniej, ale też trudniej je sprzedać, a wartość szybko spada, a przecież ma być ono zabezpieczeniem kredytowym. Przy kredytach gotówkowych znika ten problem i można dzięki niemu nabyć nawet bardzo stary samochód czy pojazd poleasingowy.

Ile dokładnie kosztuje kredyt na zakup samochodu?

Koszt kredytu zależy od bardzo wielu czynników. Generalnie kredyt samochodowy uchodzi za tańszy, ale to już kwestia konkretnej oferty. Warunki będą korzystne, jeśli klient wniesie wkład własny i chce nabyć samochód nowy, natomiast gdy celem jest zakup starego pojazdu, a kredytobiorcy nie stać na wkład własny, to kredyt gotówkowy może się okazać przystępniejszy cenowo.

Kredyt samochodowy ma niższe oprocentowanie, a niektóre marki prowadzą swoje banki, w których kredyty na nowe pojazdy udzielane są na preferencyjnych warunkach. O koszcie kredytu decyduje też okres kredytowania oraz sposób spłaty – standardowo spłaca się co miesiąc wyliczone przez bank raty kapitałowo-odsetkowe, prócz tego są jeszcze kredyty jednoratalne (z obowiązkowym wkładem własnym) oraz kredyty balonowe, polegające na spłacie bardzo niskich rat i ostatniej, wysokiej racie. Kolejne opłaty to prowizja, ubezpieczenie, ustanowienie zabezpieczenia.

Ceny kredytów różnią się w zależności od banku, ale warunki każdego kredytu muszą być jasne, dlatego prawidłowo przygotowana oferta powinna zawierać RRSO, oprocentowanie, kwotę do spłaty i wysokość przewidywanej raty. Kredyt samochodowy na 75 tysięcy złotych może mieć oprocentowanie od 8 do nawet 17 procent, oraz RRSO na poziomie 10-19 procent. Kredyty gotówkowe mają RRSO nieco wyższe, od 11 do 22 procent, w zależności od banku. Konkretna wycena jest jednak zawsze indywidualna i może się różnić od tego, co podają kalkulatory kredytowe.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *