Kredyt konsolidacyjny – sprawdź ranking konsolidacji!

Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie stworzone przez banki dla osób, które mają problem ze spłatą swojego zadłużenia. Dzięki niemu możesz ułatwić sobie spłatę zobowiązań i uniknąć wpisu do baz dłużników. Jak to działa? Jak złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny online?

 

Spis treści:

 

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny może pomóc Ci w przypadku zaciągnięcia zbyt dużej liczby zobowiązań. Konsolidacja polega na połączeniu kilku kredytów, pożyczek lub innych zobowiązań finansowych w jedno. Warto zwrócić uwagę, że istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego na zobowiązania z różnych instytucjach. W efekcie miesięczna rata maleje i możesz ją dopasować do swoich możliwości finansowych. Jakie zobowiązania można połączyć w ramach konsolidacji? Są to:

  • kredyty gotówkowe,
  • pożyczki,
  • chwilówki,
  • zaległości na kartach kredytowych,
  • odnawialne linie kredytowe na rachunku bieżącym,
  • kredyty mieszkaniowe.

Dzięki konsolidacji będzie Ci łatwiej poradzić sobie ze spłatą tych zobowiązań.

 

Warto zwrócić uwagę, że konsolidacja dzieli się na dwa typy. Pierwszy z nich, czyli konsolidacja gotówkowa, to kredyt konsolidacyjny bez hipoteki. W takim przypadku oprocentowanie jest zbliżone do tego obowiązującego w przypadku kredytu gotówkowego. Charakteryzuje się również długim okresem kredytowania – nawet do 10 lat. Drugi rodzaj konsolidacji to kredyt hipoteczny konsolidacyjny. W tym przypadku obowiązuje zabezpieczenie w postaci domu lub mieszkania. Dzięki temu koszty kredytu konsolidacyjnego są niższe.

 

Kredyt gotówkowy a konsolidacyjny

Podstawową różnicą między kredytem gotówkowym a konsolidacyjnym jest określenie tego, na co można przeznaczyć zobowiązanie. W przypadku kredytu gotówkowego istnieje możliwość przeznaczenia pieniędzy na zupełnie dowolny cel. Kredyt konsolidacyjny to zobowiązanie celowe, które możesz przeznaczyć wyłącznie na spłatę dotychczasowych zobowiązań finansowych. Zdarza się, że niektóre banki oferują kredyt gotówkowy na konsolidację chwilówek. W tym przypadku należy podkreślić, że produkt dedykowany w postaci kredytu konsolidacyjnego charakteryzuje się niższymi kosztami niż standardowa oferta.

 

Dodatkowo instytucje umożliwiające zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego udzielają zazwyczaj pożyczki w kwocie odpowiadającej zadłużeniu. Tylko nieliczni dopuszczają możliwość zaciągnięcia dodatkowej kwoty, którą możesz przeznaczyć na dowolny cel. W przypadku kredytu gotówkowego nie ma żadnych ograniczeń. Tym, co łączy te dwie oferty, jest bez wątpienia okres kredytowania. Kredyt konsolidacyjny to zobowiązanie długoterminowe. Termin spłaty wynosi w tym przypadku nawet 120 miesięcy.

 

Pamiętaj! Kwota kredytu konsolidacyjnego powinna być równa sumie zobowiązań, które chcesz skonsolidować. Z kolei okres kredytowania powinien być dopasowany w taki sposób, aby rata miesięczna pozwalała na terminową spłatę zobowiązania i nie obciążała zanadto budżetu domowego.

 

Kredyt konsolidacyjny bez zaświadczeń o zarobkach – warunki

Warto również zwrócić uwagę na warunki, jakie należy spełniać w przypadku kredytu konsolidacyjnego bez zaświadczeń o zarobkach. Z reguły są to standardowe kryteria, które dotyczą: posiadania polskiego obywatelstwa, miejsca zamieszkania na terytorium Polski, ukończenia określonego wieku, posiadania numeru telefonu, konta bankowego oraz adresu e-mail. Oprócz tego musisz mieć odpowiednią zdolność kredytową. Wpływają na nią przede wszystkim dwa czynniki: historia kredytowa oraz źródło i wysokość dochodu. Jeżeli chodzi o historię kredytową, negatywne wpisy w bazach przekreślają Twoje szanse na otrzymanie kredytu konsolidacyjnego. 

 

Konsolidacja w banku sprawdzi się w sytuacji, kiedy Twoje zaległości nie przekroczyły opóźnienia wynoszącego 30 dni i nie zostałeś wpisany do BIK, BIG, KRD czy ERIF. Jeżeli chodzi o dochody, muszą one pozwalać na spłatę zobowiązań w terminie bez nadszarpnięcia budżetu domowego. Najlepiej prezentują się zazwyczaj umowy o pracę, ale banki akceptują też również inne źródła dochodu. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji wnioskodawcy. 

 

Kredyt konsolidacyjny bez zaświadczeń a dokumenty

Najważniejszymi dokumentami będą w tym przypadku przede wszystkim: ważny dowód osobisty oraz uzupełniony wniosek o kredyt. Dodatkowo musisz jednak pamiętać, że brak obowiązku dostarczenia zaświadczenia o dochodach nie zwalnia Cię z obowiązku ich udokumentowania. Bank może Cię zobowiązać w zamian do przedłożenia:

  • wyciągów z konta bankowego, 
  • PIT za poprzedni rok podatkowy,
  • zawarte umowy cywilnoprawne potwierdzające wysokość dochodów,
  • zaświadczenia z ZUS,
  • paski płacowe.

 

Mimo to możesz uniknąć obowiązku dostarczania zaświadczeń z miejsca pracy, a tym samym informowania pracodawcy o zaciągnięciu kredytu. Dodatkowo podczas wypełnienia wniosku zostaniesz poproszony o uzupełnienie najważniejszych danych finansowych w formularzu wniosku. Następnie zostaną one zweryfikowane na podstawie powyższych dokumentów.

 

Jak złożyć wniosek o konsolidację online?

Proces wnioskowania może przebiegać w różny sposób. W tej kwestii wiele zależy od wewnętrznych ustaleń banków. Można jednak zauważyć kilka kroków wnioskowania, które pozostają zazwyczaj bez zmian w przypadku oferty online. Są to:

 

1. Przejście na stronę kredytodawcy.

 

2. Wypełnienie krótkiego formularza kontaktowego: imię, nazwisko, numer telefonu, adres e-mail.

 

3. Po zaznaczeniu zgód i wysłaniu formularza należy czekać na kontakt ze strony doradcy klienta. 

 

4.  O kolejnych krokach zostaniesz poinformowany podczas rozmowy z doradcą klienta.