Kredyt dla firm to bankowa propozycja dla osób, które prowadzą własną działalność. Ten produkt umożliwia przedsiębiorcom otrzymanie pieniędzy potrzebnych na realizację inwestycji czy też pokrycie bieżących wydatków. Jakie kredyty dla firm można znaleźć na rynku? Jak złożyć o nie wniosek?
Spis treści:
- Czym jest kredyt dla firm?
- Jakie są rodzaje kredytów dla firm?
- Kto może wnioskować o kredyt dla firm?
- Czy otrzymam kredyt dla nowych firm?
- Jak złożyć wniosek o kredyt dla firm?
Czym jest kredyt dla firm?
Banki wprowadzają do swoich ofert zarówno produkty przeznaczone dla klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców. Kredyt dla firm to jedna z propozycji, którą możemy znaleźć na stronach banków. Czym różni się od pozabankowej pożyczki dla przedsiębiorców? Jeżeli zdecydujemy się na złożenie wniosku o bankowy kredyt dla firm, możemy otrzymać więcej pieniędzy na dłuższy okres kredytowania. Maksymalna kwota dostępna na rynku wynosi nawet 550 000 zł! Pamiętajmy jednak, że nie oznacza to, że każdy kredytodawca udostępnia tak wysoką kwotę.
Jeżeli chodzi o okres kredytowania, również możemy liczyć na rozłożenie spłaty na więcej rat niż w przypadku oferty pozabankowej. Maksymalny okres kredytowania wynosi nawet do 120 miesięcy! Taki termin spłaty pozwoli nam rozłożyć spłatę na dogodne raty. Warto przygotować się jednak na bardziej złożone formalności. Banki oferują znacznie wyższe kwoty wsparcia finansowego niż firmy pożyczkowe. Dlatego też wymagania będą wyższe. Zanim jednak przejdziemy do omówienia warunków wnioskowania, skupmy się na dostępnych rodzajach kredytów dla firm. O jakie produkty możemy wnioskować jako przedsiębiorcy?
Jakie są rodzaje kredytów dla firm?
Okazuje się, że wybór jest większy, niż mogłoby się wydawać. W zależności od tego, co chcemy sfinansować z pożyczonych pieniędzy, możemy wnioskować o różne produkty. Pamiętajmy jednak, że bez względu na rodzaj kredytu dla firm, zawsze musimy przeznaczyć pieniądze na cel związany z prowadzoną działalnością! Nie możemy sfinansować w ten sposób prywatnych inwestycji. Nierzadko bank poprosi nas o dowód, na co przeznaczyliśmy kredyt dla firm. Wszystko zależy jednak od tego, z jakiej oferty i w jakim banku skorzystamy.
Kredyt dla firm może nam pomóc w wywiązaniu się z bieżących zobowiązań, ochronić przed utratą płynności finansowej czy też realizacji inwestycji. Dużym problemem przedsiębiorców okazują się zatory płatnicze. Powstają one wskutek niewywiązania się kontrahentów z płatności w terminie. W efekcie może dojść do osłabienia kondycji finansowej firmy, która czeka na zapłatę, a także jej kontrahentów. Jak temu zaradzić? Spójrzmy na różne rodzaje kredytów dla firm:
- Kredyt obrotowy – doskonałe rozwiązanie dla osób, które potrzebują wsparcia finansowego na pokrycie bieżących wydatków przedsiębiorstwa,
- Kredyt inwestycyjny dla nowych firm i tych obecnych na rynku pomoże Ci zrealizować inwestycję, która wymaga większego kapitału, niż posiadasz.
- Kredyt płatniczy będzie wsparciem w przypadku większych problemów z zachowaniem płynności finansowej,
- Kredyt kupiecki, handlowy lub towarowy pomoże w realizacji płatności po zakończeniu zlecenia.
Kto może wnioskować o kredyt dla firm?
Pierwszym i najważniejszym warunkiem jest posiadanie jednego z trzech następujących statusów:
- osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą,
- spółka jawna, cywilna, partnerska, komandytowa, z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjna,
- rolnicy z różnymi formami opodatkowania.
Oprócz tego należy pamiętać o pozostałych wymaganiach, jakie stawiają klientom kredytodawcy. Wśród nich może pojawić się staż firmy na rynku. Okazuje się, że otrzymanie kredytu dla firm od pierwszego dnia działalności jest trudne. Większość kredytodawców wymaga funkcjonowania na rynku od co najmniej 6, 12 czy nawet 24 miesięcy. Nie poddawajmy się jednak, ponieważ na rynku wciąż można znaleźć pożyczkodawców oferujących kredyt od pierwszego dnia!
Jeżeli składamy wniosek o kredyt dla firm, musimy pamiętać o dopełnieniu wszelkich formalności związanych z wnioskowaniem. Kredytodawca może wymagać wyciągów z konta bankowego, zaświadczeń z ZUS i US. Mają one potwierdzić kondycję finansową przedsiębiorstwa i brak zaległości. Dodatkowo zostanie to zweryfikowane w bazach dłużników. Oprócz tego należy pamiętać o obowiązku wpisu do rejestru CEIDG! Nie zapominajmy również, że wnioskując o kredyt dla firm zostanie zweryfikowana płynność finansowa firmy. Dodatkowo niektóre banki sprawdzają również zdolność osoby składającej wniosek – tak jak w przypadku firm pożyczkowych.
Czy otrzymam kredyt dla nowych firm?
Oczywiście, istnieje możliwość otrzymania kredytu dla nowych firm. Jeżeli działamy na rynku od co najmniej 6 miesięcy, nadal jesteśmy nowym przedsiębiorstwem. Mimo to mamy większe szanse na otrzymanie wsparcia finansowego niż z pierwszym dniem działalności. Jeżeli wnioskujemy o kredyt na start dla nowych firm, musimy zwrócić szczególną uwagę na warunki. W takich sytuacjach może pojawić się konieczność dostarczenia biznesplanu. Ten dokument pomoże bankowi ocenić nasz pomysł pod względem potencjału i szans na rozwój. Oprócz tego należy dostarczyć dokumenty wymagane w przypadku firm z dłuższym stażem na rynku.
Taką ofertę wprowadza między innymi mBank! W tym przypadku warto zwrócić uwagę na odwrotne ograniczenie. O takie wsparcie finansowe mogą wnioskować osoby, które prowadzą firmę od mniej niż 12 miesięcy!
Jak złożyć wniosek o kredyt dla firm przez internet?
Wniosek o kredyt dla firm przez internet nie jest dostępny w każdym banku. Część kredytodawców wymaga od swoich klientów wypełnienia formularza kontaktowego na stronie, a następnie pozostałe formalności są załatwiane przez telefon lub w oddziale banku. Innym rozwiązaniem może być złożenie wniosku o kredyt przez internet z koniecznością podpisania umowy w siedzibie banku.