Świat pędzi do przodu, we wszystkich aspektach naszego życia. Chcąc sprostać nowym wyzwaniom, jakie nam stawia, dobrze jest śledzić najnowsze trendy i innowacje. Jednym z nich, który w ciągu kilkunastu kolejnych lat może zrewolucjonizować system płatności w Polsce, jest pieniądz elektroniczny. Taki model płatności to ciekawy temat, związany z życiem każdego z nas. Dlatego jeśli chcesz się dowiedzieć, czym jest pieniądz elektroniczny oraz co odróżnia go od standardowej karty płatniczej, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Pieniądz elektroniczny definicja

Najprościej mówiąc, pieniądz elektroniczny działa jak gotówka, z tą główną różnicą, że nie możemy go dotknąć. Mowa o wirtualnej walucie. Ogólnie przyjęta definicja zwraca uwagę na kilka cech, które muszą być zachowane, aby było możliwe użycie terminu pieniądz elektroniczny. Przede wszystkim informacja o nim jest przechowywana i przetwarzana za pomocą elektronicznego nośnika informacji. Pieniądze elektroniczne wydawane są na podstawie umowy w zamian za środki pieniężne o odpowiedniej wartości oraz wyraża się w jednostkach pieniężnych. Warto dodać, że transakcja dokonywana za pomocą pieniądza elektronicznego pozwala zapłacić za przedmiot lub usługę bez angażowania rachunków bankowych, naszego i osoby, której płacimy. Wspomniane wyżej cechy sprawiają, że popularność pieniądza elektronicznego rośnie, a jego prostota i wygoda przyciąga coraz większą rzeszę zwolenników.

Pieniądze elektroniczne – rodzaje

Pierwsza postać to tzw. elektroniczna portmonetka, gdzie pieniądze mają postać plastikowej karty, podobnej do zwykłej karty płatniczej. Posiada ona wbudowany mikroprocesor, który pozwala przechowywać informacje o tym, jaką kwotą dysponujemy. Takie portmonetki sprawdzają się w przypadku  transakcji detalicznych i małych kwot. Spotykane są zarówno karty jednorazowe, jak i karty wielokrotnego użytku, które możemy doładowywać i wykorzystywać ponownie.

Pieniądz sieciowy

Druga postać nazywana jest pieniądzem sieciowym. W tym przypadku nie mamy do czynienia z fizycznym nośnikiem, a pieniądze to jedynie zapis dostępny na twardym dysku naszego komputera. Jeden z głównych problemów, jaki powstał w przypadku tego rozwiązania to dość prosta możliwość kopiowania. Żeby odpowiednio zabezpieczyć nasze środki finansowe,  firmy stosują skomplikowane zabezpieczenia, uniemożliwiające wielokrotne korzystanie z tej samej monety, a bank za każdym razem weryfikuje poprawność transakcji. Liczby dowodzą, że dwa największe i najsłynniejsze systemy wirtualnej płatności to obecnie Bitcoin i Facebook Credits. Korzystanie z nich pozwala na szybką wymianę za pomocą specjalnego oprogramowania z wykorzystaniem wirtualnych portfeli. Według prognoz, prostota transakcji i jej nowoczesność sprawią, że coraz więcej podmiotów będzie chciało wykorzystywać pieniądze elektroniczne. Tym bardziej, że taki przekaz może łatwo zostać wykonany za pomocą telefonu komórkowego. Pozwala to na wykorzystanie go w codziennym życiu np. do opłacenia biletu, parkomatu itp.

Prosta obsługa

Jak w praktyce działa taki pieniądz? Wszystko przebiega identycznie, jak w przypadku typowej transakcji np. zakupów w sklepie. Gdy chcemy zapłacić za daną rzecz, zamiast wręczyć kasjerowi gotówkę, płacimy pieniądzem elektronicznym, zawartym w naszym elektronicznym portfelu. Możemy także otrzymać odpowiednią resztę, która zostaje odesłana za pomocą systemu. Jak możemy się przekonać, czy otrzymaliśmy odpowiednią resztę? Kwota zwrotu, jaką otrzymujemy jest widoczna w oprogramowaniu, obsługującym płatności za pomocą pieniądza elektronicznego. Zaraz po dokonaniu transakcji możemy sprawdzić, jak przedstawia się stan naszego konta.

Pieniądze elektroniczne a karta i gotówka

Biorąc pod uwagę ostatnie kilka lat, można śmiało powiedzieć, że Polacy pokochali zakupy dokonywane przez internet. Czy pieniądze elektroniczne dają możliwość opłacenia zakupów online? Okazuje się, że tak. Wykorzystywane są do tego tzw. karty przedpłacone. O co chodzi? Jeśli chcemy dokonać zakupu np. za pomocą wspomnianej wcześniej elektronicznej portmonetki, musimy najpierw zadbać, by znalazły się na niej środki finansowe. Pieniądze przyjmują wtedy postać impulsów, które działają jak zwykłe środki płatności. Niektórzy mogą się więc zastanawiać: jaka jest różnica między pieniędzmi elektronicznymi, a zwykłą kartą płatniczą? Po pierwsze, jak wspomnieliśmy wcześniej, pieniądze przechodzą z naszej portmonetki do sprzedawcy, bez angażowania konta bankowego. Taki proces nazywamy obrotem elektronicznym. Poza tym pieniądz elektroniczny w założeniu miał być wykorzystywany do opłacenia drobnych transakcji, które nie konsumują wysokich kwot pieniężnych. Dlatego jeśli chcemy wykorzystać większą sumę, lepiej będzie użyć karty.

Pieniądz przyszłości

Pieniądz elektroniczny rośnie w siłę. Unia Europejska, dostrzegając ten światowy trend, poczyniła już pierwsze kroki regulujące korzystanie z tej nowej formy płatności. I choć Polska wciąż nie wdrożyła odpowiedniej dyrektywy, to także w naszym kraju, coraz więcej osób jest zainteresowanych zapłatą pieniędzmi bezgotówkowymi. Specjaliści wciąż ulepszają tę metodę, tak by stała się jeszcze bardziej przejrzysta, wygodna, a przy tym maksymalnie bezpieczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *