Z pewnością wiele osób spotkało się z sytuacją, w której ważne było uzyskanie szybkiej pomocy finansowej. Tymczasem okazało się, że złożony wniosek o pożyczkę został odrzucony. Wówczas pojawiają się pytania o to, co stanęło na przeszkodzie do uzyskania potrzebnej gotówki. Właśnie – dlaczego niektóre prośby o przyznanie pomocy są opiniowane negatywnie? W tym artykule uzyskasz odpowiedź, jakie istnieją przyczyny odrzucenia wniosku o pożyczkę.

Odrzucenie wniosku spowodowane przez wnioskodawcę

Najczęściej nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale powód, dla którego nie otrzymaliśmy pożyczki, może być bardzo błahy. Chodzi o niewłaściwe wypełnienie formularza osobowego. Wydaje się nam, że informacje na swój temat uzupełnialiśmy niejednokrotnie, ale właśnie tam popełniamy najwięcej błędów. Niepoprawnie wpisany PESEL, numer dowodu osobistego czy błąd w nazwie ulicy, przy której mieszkamy, może przekreślić nasze szanse na uzyskanie wsparcia finansowego. Starając się o pożyczkę, popełniamy jeszcze jeden błąd – nie sprawdzamy danych zawartych w BIK, bo zapominamy o tym, że sami możemy sprawdzić informacje na swój temat. Z bazy możemy dowiedzieć się, że mamy niespłacone długi lub jakiekolwiek zaległości w opłaceniu choćby kary za brak biletu w komunikacji miejskiej – już tak błahe, nieuregulowane płatności mogą przekreślić naszą szansę na przyznanie pomocy.

Przyczyny odrzucenia wniosku o pożyczkę

Powody negatywnej odpowiedzi ze strony pożyczkodawcy mogą mieć też inną naturę niż formalną – finansową. Chodzi oczywiście o weryfikację zdolności kredytowej. Kiedy okaże się, że widniejemy w jakiejkolwiek bazie dłużników – istnieje duża szansa, że nasz wniosek zostanie rozpatrzony negatywnie. To samo stanie się, gdy mamy zbyt małą zdolność kredytową. Z marzeniami o pożyczce gotówkowej mogą zatem z wiadomych powodów pożegnać się osoby bezrobotne czy te pracujące na umowę o dzieło – najczęściej, choć to nie reguła – otrzymują one decyzję odmowną. Problemy pojawią się również wtedy, gdy musimy spłacać alimenty.

Odrzucenie wniosku o kredyt z powodu niespłaconej pożyczki

Zgodnie z regulaminem wielu firm pożyczkowych nie otrzymamy pieniędzy wtedy, gdy mamy do uregulowania pożyczkę w innym przedsiębiorstwie. Mniej wiarygodni jesteśmy również wówczas, gdy spóźnialiśmy się ze spłatą kolejnych rat w przeszłości – to sprawia, że nasz wniosek może być odrzucony. Warto zatem pamiętać o wywiązywaniu się z podpisanych umów, bo wtedy nie spotkamy się z takimi utrudnieniami.

Odrzucony wniosek o pożyczkę – dlaczego tak się stało?

W czasie weryfikowania wniosku pożyczkowego bierze się pod uwagę nie tylko niespłacone długi i źródło dochodów. Musimy liczyć się również z tym, że na przeszkodzie może nam stanąć wiek niezgodny z regulaminem danego pożyczkodawcy. W przypadku wielu firm dolna granica wynosi 20 lat, a górna – 75. Jeśli jesteśmy za młodzi lub przekraczamy wyznaczoną górną granicę wieku na pożyczkę, musimy wiedzieć, że jej nie otrzymamy. Problem może pojawić się także wtedy, gdy fiaskiem zakończyła się weryfikacja naszej tożsamości. O co dokładnie chodzi? Często wymaga się od nas opłaty weryfikacyjnej z posiadanego konta bankowego – jeśli zawarte w banku dane nie zgadzają się z tymi podanymi w formularzu osobowym – nie dadzą nam pieniędzy. Pamiętając o tych wszystkich obostrzeniach, jesteśmy już teraz bardziej świadomi tego, kiedy możemy napotkać problemy z dostaniem pożyczki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *