Karta płatnicza stała się dla większości konsumentów niemal jedynym słusznym środkiem płatniczym. Spowszedniała już tak bardzo, że ciężko wyobrazić sobie bez niej załatwiania wszystkich najważniejszych sprawunków. W znakomitej większości regulujemy dzięki niej rachunki za wszelkie zakupy. Warto jednak pamiętać, że prostokątny kawałek plastiku znajdujący się w portfelu może paść łatwym łupem złodziei. Jak się przed nimi ustrzec i jak zabezpieczać swoje karty płatnicze?

Zabezpieczenie kart płatniczych

Przede wszystkim dobrze zdać sobie sprawę z tego, że mamy do dyspozycji różne rodzaje kart. Wiedza ta z pewnością przyda się, by być bardziej świadomym konsumentem i wybierać te środki płatnicze, które sprostają wymogom każdego z nas. Pamiętając o tym, jakie właściwości ma każdy z opisanych środków płatniczych, należy zastanowić się nad ich zabezpieczeniem.

Ostrożność popłaca – jak zabezpieczać swoje karty płatnicze?

Jak zabezpieczać swoje karty płatnicze? Przede wszystkim musimy być ostrożni, bo złodzieje nieustannie wymyślają nowe sposoby na wyciągnięcie wrażliwych danych. Zwracajmy zatem uwagę na bankomaty i wpłatomaty, z których korzystamy. Dobrze przyjrzeć się szczelinie, w którą wtykamy kartę. Na ogół właśnie tam przestępcy umieszczają specjalne nakładki służące do kradzieży danych, zatem pamiętajmy, że ostrożność w każdej postaci to jeden z najlepszych sposobów na uniknięcie kradzieży. Na szczęście do dyspozycji mamy kilka nowinek technicznych wspomagających nas w ochronie naszej własności. Opiszemy niektóre z nich.

Jak zabezpieczyć kartę zbliżeniową

Większości z nas zależy na szybszym i sprawniejszym dokonywaniu płatności. Nie chcemy zatem tracić czasu na wpisywanie kodu PIN, który weryfikuje wykonywaną operację i decydujemy się na transakcje zbliżeniowe. Wydają się one proste i szybkie, ale w czasie takiej transakcji możemy być narażeni na działanie oszustów. Oni wiedzą, że najczęściej bank nakłada ograniczenie w zakresie płatności bez zabezpieczeń typu kod PIN. Można jednorazowo wydać maksymalnie 50 złotych. Złodzieje o tym wiedzą i będą powoli podbierać niewielkie środki bez naszej wiedzy. Jeśli jesteśmy świadomi tego, że zostaliśmy okradzeni – jak najszybciej zadzwońmy do swojego banku i zastrzeżmy kartę. Wtedy nie powiedzie się kradzież metodą zbliżeniową.

Jak zabezpieczać swoje karty płatnicze?

Dużą ostrożnością należy wykazać się również wtedy, gdy dokonujemy transakcji internetowych. Największe polskie i światowe banki niejednokrotnie wysyłają klientom informacje o tym, by uważali na podejrzane komunikaty zamieszczone na stronach łudząco podobnych do tych prawdziwych. Często nie różni się nawet logo firmy, a zmianie ulega jedynie rozszerzenie strony (zamiast końcówki .pl występuje com.pl). Należy zwrócić na to uwagę, by nie dać się oszukać. Najlepiej nie korzystajmy z linków, które wysyłają do nas obce osoby. Każdorazowo ręcznie wpisujmy adres strony, którą chcemy odwiedzić. W takiej sytuacji uda się uniknąć niechcianych sytuacji. Robiąc zakupy w Internecie, zwróćmy też uwagę, jakiej metody płatności wymaga osoba, z którą handlujemy. Jeśli chce od nas jakichkolwiek danych związanych z nami czy kartą płatniczą – za żadną cenę nie podawajmy ich. Zastanówmy się również, czy nie warto byłoby skorzystać z dodatkowego ubezpieczenia środków zgromadzonych na koncie. Koszty te zazwyczaj są niewielkie, a pozwalają na uzyskanie spokoju w razie losowej, niefortunnej sytuacji.

Ochrona kart zbliżeniowych – co w przypadku płatności NFC?

Coraz częściej korzystamy z takich rozwiązań, dzięki którym zamiast karty bankomatowej, możemy użyć telefonu. Do tego celu służy technologia NFC. Jest wygodna, ale wiąże się z ryzykiem, że zostaniemy pozbawieni pieniędzy nawet wtedy, gdy nasza karta płatnicza czy telefon będą spoczywać w kieszeni spodni, czy torebce. Złodziej dysponujący odpowiednim oprogramowaniem stanie obok nas i… okradnie nas zbliżeniowo. Nawet nie spostrzeżemy, że stało się coś złego. Tymczasem wprawny rabuś postoi chwilę obok nas, przejmie dane i już ma dostęp do konta bankowego. Warto zatem przemyśleć to, żeby wyłączyć funkcję transakcji zbliżeniowych. Jest jeszcze inny sposób – specjalne etui.

Jak zrobić etui na kartę zbliżeniową

Wiadomo już, że kradzież z karty zbliżeniowej jest dla wprawnego złodzieja dziecinnie łatwa. Wystarczy, że stanie obok nas i może zaczytać dane, ale można to uniemożliwić. Chodzi o to, by złodziej nie przechwycił sygnału wysyłanego przez kartę. Te fale można zablokować, owijając kartę folią aluminiową! Tak, materiał ten skutecznie odbija fale i utrudnia kradzież. W sprzedaży są również specjalne etui, ale możemy je wykonać sami. Wystarczy jedynie, jak zostało napisane wcześniej, folia metaliczna. Tak samo skuteczna będzie jakakolwiek cienka, metalowa powłoka. Ich wybór staje się ostatnio coraz większy, zatem nie powinno być problemów z zakupem odpowiedniego modelu. Wiele jest sposobów na to, by uniknąć kradzieży środków z karty zbliżeniowej. Pamiętając o wszystkich zasadach i radach opisanych w tym artykule, mamy większe szanse na to, by nikt niepowołany nie uszczuplił naszego konta bankowego.

Jedna odpowiedź do “Jak zabezpieczać swoje karty płatnicze?”

  1. Miałem sytuację, gdzie zdarzyło mi się zgubić kartę płatniczą. W takiej sytuacji szybko musiałem zareagować i zglosilem sprawę do banku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *